MacOS või Windows ?

Maailma kõige raskem küsimus.

 

 

Iga kord, kui küsitakse, kumb parem või õigem on, proovivad kasutajad tulihingeliselt oma tõekspidamisi teisele poolele selgeks teha. Olen mõlema süsteemi kasutaja ja sellest hoolimata kipun samuti sellistes aruteludes hoogsalt kaasa lööma, kord ühel, kord teisel poolel. Kirjutan täna veidi oma kasutajakogemusest ja proovin anda lõpliku vastuse mõnele müüdile, mis rahvafolklooris nende süsteemide kohta ringi liigub. TLDR: Kes ei viitsi lugeda, siis on nii, et kui vaja lihtsalt tööd teha ja tehnika ei huvita, võta Mac. Kui tahad ise olla kodus noor Bill Gates ja arvutisüsteeme domineerida, siis alusta Windowsiga. Kasutan segamini Apple ja MacOS termineid sest kogu Apple ekosüsteem(Telefonid, TV, Käekellad) on Apple ja traditsioonilised arvutid kasutavad MacOsi.

Kasutusmugavus

Olles ise olnud Windowsi kasutaja 3.x versioonist alates (loe:ammu) siis mulle endale tundub, et Maci süsteemid on väga lihtsasti õpitavad.Windowsi õpikõver, kui tahad edasijõudnud arvutikasuta kombel enda süsteemi hallata, on päris järsk. Siin läheb punkt Macisüsteemile. Pikki aastaid on arendatud Maci süsteemi selliselt, et see oleks lihtne ja mugav. Isegi vähese huviga kasutaja oskab Maci arvutiga hakkama saada. Maci süsteemi arendajad on algusest peale panustanud kasutajasõbralikkusele. See on olnud nende prioriteet ja see paistab välja. Kõik on loogiline, lihtne ja intuitiivne. Isegi kui sa pole varem arvutit kasutanud, saad Maciga kiirelt sina peale. See on nagu jalgrattaga sõitma õppimine – paar korda kukud ja siis asi käpas. Windows on nagu vana Ford. Sellel on palju nuppe, hoobasid ja funktsioone. See pakub sulle rohkem kontrolli ja võimalusi, aga samas nõuab see ka rohkem õppimist ja harjutamist. Kui sul on vaja kõiki seadeid mudida ja sundida protsesse endamoodi tööle, siis on Windowsi süsteem sulle parem. Mõtleme näiteks failihaldusele. Macis on kõik failid ja kaustad ilusti organiseeritud Finderis. See on nagu riiul, kus kõik on omal kohal. Windowsis on aga failihaldur veidi keerulisem. Seal on palju erinevaid kaustu ja alamkaustu, mis võivad alguses segadust tekitada. Lisaks saad sa kõiki kaustasid sättida nii nagu endale meeldib, iga päev uue tujuga uues kohas. Vabaduse mõistes on see hea, aga aastatega võib failihaldus väga kaootiliseks kujuneda ja enamasti kujunebki. Aga kui oled süsteemiga juba tuttavaks saanud, siis leiad kõik vajaliku kiiresti üles. Sama lugu on programmide installimisega. Macis on see imelihtne – lohistad programmi ikooni lihtsalt Programmide kausta ja ongi kõik. Windowsis pead aga installifaili käivitama ja järgima installeerimisprotsessi, mille käigus sulle erinevatesse kohtadesse erinevaid failijuppe salvestatakse. See pole küll keeruline, aga võtab veidi rohkem aega. Kokkuvõttes: Mac on kasutajasõbralikum algajatele ja neile, kes hindavad lihtsust ja mugavust. Windows aga pakub rohkem võimalusi ja kontrolli kogenud kasutajatele. Kumb süsteem sulle sobib, sõltub sinu vajadustest ja eelistustest. Enamasti Maci peal asjad lihtsalt töötavad ja ongi kõik.

Turvalisus

Minu lemmikteema. Levib müüt, et macOS-i peal ei ole viiruseid, usse jne. Pole tõsi. Neid on vähem ja levik on seetõttu väiksem. Põhjusteks on aga majanduslikud mitte turvalisuse tegurid. Varem oli Apple seadmete osakaal maailmapildis nii väike, et tema süsteemide peale viiruseid ehitada ei olnud majanduslikult väga mõtekas. Maci süsteemi kapotialune on ka rohkem kinni mätsitud ja raskem ligi pääseda kui Windowsis, eriti tavakasutajale. Tavaseades on seega Mac kindlasti turvalisem sel põhjusel, et ohte on natuke vähem ja süsteem on kinnisem. Varem sai Maci peale programme ka ainult App Store’ist ehk Apple’i enda kontrolli all olevast netipoest, kus Apple tegi kindlaks enamasti, et pahatahtlik tarkvara ei oleks masinatesse alla laetav. Tänu EU uuematele regulatsioonidele see enam nii ei ole. Pahavara võib arvutisse sattuda kergemini erinevatelt netilehtedelt või välistel meediakandjatelt, seega soovitan olla ettevaatlikum mille peale JAH sõna annad. Apple süsteemidel on samamoodi süsteeminõrkuseid ja tarkvaravigasid, nagu teistel ja nende uuendamine toimub samamoodi nagu kõigil teistel.
Lühidalt ikkagi kokku võtta siis tavaolukorras on Apple tooted turvalisemad kuna kasutajal on piiratud ligipääs süsteemile. Windows aga on tii palju konfigureeritav, et võid süsteemi ehitada väga turvaliseks või siis jätad aknad täitsa pärani lahti.

Kiirus ja võimsus

Teine lemmikteema. Ajalooliselt on Apple tooted olnud väga kallid ja selle raha eest on toores jõud olnud vahel kesine. Kiirus aga üpris hea. Apple’i viimase 3 generatsiooni (21.10.2024 on hetkel) M-seeria protsessorid on võrreldavad muu arvutitehnikaga, AGA kasutavad selle kõige juures vaid fraktsiooni energiast. Lihtsamate protsesside juures ehk tavakasutamisel on Macbook Pro väga kiire, pikka mõtlemist ei ole, vajadusel renderdab DaVinci Resolve 4K videot koos eriefektidega ja seda kõike istudes leigelt mu süles. Mu 3 aastat vana Windowsi lauaarvuti, millel AMD 12-tuumane 5900x ja Nvidia 3080Ti, teeb sama renderduse 3 korda kiiremini, aga kulutab samal ajal pea 600w elektrit. Mänguläpakas, millel sarnased näitajad, teeb graafikaintensiivsetes protsessides (loe: AAA mängud) Macbookile silmad ette, aga vajab toitejuhet, et aku ära ei kooleks sellise elektrikulu juures. Ilma juhtmeta netis sirvides paneb mänguarvuti peale 3 tundi silmad kinni. Macbooki aku aga peab googeldades vastu pea 20 tundi.

Vanadel headel aegadel, kui protsessoril oli 1 tuum, tähendas 1 tuuma kiirus ka arvuti võimsust. Täna on tuuma kiirus kiiruseks ja tuumade arv näitab võimsust sel lihtsal põhjusel, et protsessid jooksevad paralleelselt erinevate tuumade peal. Näiteks keskmisel Macbook Pro’l on täna 10-12 tuuma protsessorit ja 16-19 tuuma graafikakaardile, seda kõike ühe sama kiibi peal. Ma ise arvan, et SOC (System-on-a-Chip), mida Apple ja ka osad Windowsi süsteemid oma arvutites kasutavad, areneb jõudsalt ja annab meeletu eelise süle- ja kompaktarvutite vallas, sest teeb tubli töö ära väiksema elektrikuluga.

Hind

Hind on kaval. Kui pigem on arusaam, et Mac on ilus ja kallis ja maksad disaini eest, siis eks nii on ka. Aga mitte ainult. Mingil põhjusel hoiavad Apple tooted väga hästi enda hinda ka aastate möödudes. 4 aastat vana PC komplekti eest saad kopikaid, aga Apple masinaid müüakse üpris suure jääkväärtusega. Traditsiooniliselt saab sama raha eest poest rohkem rauda ja toorest jõudu, kui vaadata mitte Apple’it, aga see ka tundub ajas muutuvat rohkem Apple’i kasuks. Kettamaht ja lisamälu on midagi, mille eest Apple koorib 5 kuni 10 kordset hinda võrreldes sellega, mis on normaalne koduarvuti süsteemides. Õnneks liigub piisavalt lisavidinaid väliste ketaste ja erinevate pilvelahenduste näol, nii et kettamaht pole nii tähtis. Olenevalt töö sisust ja vajadusest võib mõnikord raske hakkama saada 8GB vahemäluga. Windowsi maailmas on 32GB täiesti tavaline.

Kokkuvõte

Käsitelmata jäi veel kogu ekosüsteemide eripärad, graafiline esitlus ehk monitorid, eri seadmete sobivus ja töövoo lahendused. Tegelikult on siin võrdlemiseks materjali veel hulgi ja ilmselt lähme järgmine kord tehnilisemaks ja süvitsi teemasse. Hetkel võtaks aga kokku nii, et…

Apple
Plussid: Kasutajasõbralik, lihtne õppida, hea turvalisus, kiire ja energiasäästlik (eriti M-seeria protsessoritega), kõrge jääkväärtus.
Miinused: Kallim, piiratud riistvara valik, vähem tasuta tarkvara saadaval, kallis lisamälu ja kettamaht.

Windows
Plussid: Paindlikum ja kohandatavam, laiem riistvara ja tarkvara valik, soodsam hind.
Miinused: Keerulisem õppida, nõuab rohkem hooldust, turvalisusriskid suuremad.

Lõplik otsus sõltub sinu vajadustest ja eelistustest: Kui hindad lihtsust, mugavust ja turvalisust ning oled nõus alguses rohkem maksma, on macOS hea valik. Kui aga soovid paindlikkust, laiemat valikut ja soodsamat sisenemishinda võiks proovida Windowsi süsteemi.